Kto pożyczy pieniądze osobie potrzebującej?

Kto pożyczy pieniądze osobie potrzebującej? 

Może to być sporym dla nas zaskoczeniem, ale pożyczek w Polsce może udzielać każdy. O ile będzie on właścicielem pożyczanej kwoty. Nie musi to być instytucja bankowa, nie musi to też być firma, bowiem pożyczek mogą również udzielać osoby prywatne. 

Udzielanie pożyczek a obowiązujące prawo 

Warto zapoznać się z prawnymi regulacjami co do udzielania pożyczek. Otóż podstawę takie czynności stanowią cztery artykuły, które zawarte są w kodeksie cywilnym. Do tego dochodzi także kilka innych aktów prawnych, które mają za zadanie regulować działalność o charakterze pożyczkowym w różnych jej przejawach.

Najważniejsze spośród nich to ustawa na temat kredytu konsumenckiego z roku 2011, która odnosi się bezpośrednio do pożyczek udzielanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej i obejmuje między innymi parabanki, spółdzielcze kasy kredytowo-oszczędnościowe, jak i prawo bankowe. 
Pożyczki bankowe 

Najbardziej znana możliwość zaciągnięcia pożyczki, to oczywiście udanie się do banku. Przy czym nie powinnyśmy mylić pożyczek konsumenckich z kredytami udzielanymi przez banki. Te ostatnie są na ogół celowe, zatem środki będziemy musieli wydać na wcześniej ustalony cel. Kredytów udzielają wyłącznie SKOK-i oraz banki. Natomiast pożyczkę możemy przeznaczyć na dowolny cel i nie będziemy zmuszeni do złożenia deklaracji w banku, do czego posłużą nam pozyskane środki finansowe. Pożyczek udzielają banki, ale nie tylko, co wyjaśnimy w kolejnych częściach tego artykułu.

Pożyczki od osób prywatnych

Firmy pożyczkowe i banki są oczywistymi źródłami pożyczek. Niemniej jednak w naszym kraju, tak naprawdę każda osoba może udzielić pożyczki bez większych formalności, o ile nie stanowi to przedmiotu prowadzonej przez nią działalności gospodarczej (pożyczkodawcy nie mogą się tym zajmować zawodowo). Nie ma żadnych przeszkód, żebyśmy mogli pożyczać środki od znajomych, przyjaciół, rodziny, a nawet i od zupełnie obcych osób. W takim wypadku kwestia udzielanych pożyczek regulowana jest przez Kodeks cywilny. Można w nim przeczytać, iż poprzez umowę pożyczki osoba jej udzielająca, zobowiązuje się do przeniesienia na własność pożyczkobiorcy określonej ilości pieniędzy lub rzeczy, które będą oznaczone co do gatunku, zaś biorący zobowiązany jest do zwrócenia tej samej kwoty lub tej samej liczby rzeczy takiego samego gatunku i oczywiście takiej samej jakości.
Pożyczki od firm pożyczkowych 

Według obowiązującego w Polsce prawa, pieniądze możemy pożyczyć także od firm pożyczkowych. W ubiegłym roku tego typu instytucje, udzieliły pożyczek na łączną kwotę ponad 5 mld złotych. W takim wypadku działalność pożyczkowa prowadzona jest w ramach działalności gospodarczej, a tego typu pożyczki podlegają też pod ustawę odnośnie kredytów konsumenckich. Żeby jednakże firmy pożyczkowe mogły udzielać pożyczek, muszą spełniać określone w prawie polskim wymogi.

Po pierwsze, tego typu podmioty muszą być prowadzone pod postacią spółki akcyjnej albo spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Ponadto, należy także zgromadzić odpowiedni kapitał zakładowy, który będzie musiał wynosić minimum 200 tysięcy złotych. Wkład ten można wnieść wyłącznie w pieniężnej formie. Podmiot, który chce udzielać w legalny sposób pożyczek, musi również postarać się o stosowny wpis w Rejestrze Instytucji Pożyczkowych, który prowadzony jest przez Komisję Nadzoru Finansowego. Poza tym, na czele firm pożyczkowych, mogą stać wyłącznie osoby niekarane.
Pożyczki społecznościowe – czy warto?

Ciekawe zjawisko na naszym polskim rynku, stanowią z pewnością tak zwane pożyczki społecznościowe. Jest to opcja nie tylko dla osób potrzebujących pilnie gotówki, ale również dla tych, którzy mają jej nadmierne ilości i szukają nietypowych metod na możliwość zainwestowania takich nadwyżek. Sprawy o charakterze prawnym i technicznym, przejmowane są w takim przypadku przez portale pośredniczące w udzielaniu tego typu pożyczek.

Podsumowując powyższe, warto zauważyć, iż pożyczkę w Polsce można uzyskać z różnych źródeł. Pierwszym z nich, na pewno będą banki, kolejne to firmy pożyczkowe. Pieniądze możemy również pożyczyć od rodziny czy też znajomych (w wielu przypadkach będzie to z pewnością najbardziej korzystne dla nas rozwiązanie, gdyż nierzadko wówczas możemy oddać tyle, ile pożyczyliśmy, bez żadnych opłat). Ostatnia opcja to pożyczki od zupełnie obcych osób, w tym tak zwane pożyczki społecznościowe, gdzie środki będziemy musieli zwrócić prywatnemu inwestorowi.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *