Pożyczki prywatne w euro

Pożyczki prywatne w euro – czy to się opłaca?

Pożyczki prywatne to produkt, który wbrew pozorom nie jest taki straszny, jak go malują. Dlatego też stanowi on całkiem ciekawą alternatywę dla osób, które spotkały się z odmową ze strony banku lub innej instytucji. Szczególnym rodzajem takiego finansowania jest pożyczka prywatna w euro – szybka, bez formalności oraz na przejrzystych warunkach. Co jeszcze warto o niej wiedzieć? Przeczytaj i dowiedz się więcej!

Pożyczka prywatna w euro – czym jest i jak działa?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami pożyczek może udzielać każdy – nawet osoba prywatna. Jest więc to osoba fizyczna, a nie podmiot gospodarczy, który specjalizuje się w tego typu działalności. Skąd są zatem pożyczane przez nie środki? Zwykle jest to prywatny kapitał osób, które inwestują swój prywatny kapitał. W odróżnieniu jednak od typowych pożyczek – ta forma finansowania jest realizowana w walucie obcej, a dokładniej w euro.
Zalety pożyczki prywatnej w euro

W przeciwieństwie do kredytów zaciąganych w banku, taka forma finansowania jest:

  • Mniej sformalizowana – formalności są ograniczone do minimum. Można ja dostać bez zaświadczeń, bez sprawdzania baz dłużników oraz bez weryfikacji historii kredytowej;
  • Mniejsze wymogi – brak pracy czy windykacja nie stanowią dla inwestora powodu do odmowy;
  • Przyznawana na korzystniejszych warunkach – pożyczkobiorca ma możliwość negocjowania warunków umowy z inwestorem, który udziela pożyczki;
  • Szybka – brak weryfikacji w Biurze Informacji Kredytowej sprawia, że pieniądze można otrzymać już w ciągu godziny;
  • Łatwo dostępna – brak formalności sprawia, że każdy może z nich skorzystać, w tym nawet i osoba zadłużona, czy bez zdolności kredytowej;
  • Nie wymaga zabezpieczeń – czy hipoteki. Po prostu jest ona udzielana na sam weksel.

Wbrew niektórym opiniom, pożyczki prywatne nie są również tak niebezpieczne, jak zwykło się je przedstawiać. To prawda, że w ich przypadku nie obowiązują tak sformalizowane procedury, aczkolwiek należy pamiętać o tym, że są one na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego. Co więcej, taka szybka pożyczka od prywatnego inwestora jest przyznawana na podstawie umowy, której postanowienia są zobowiązujące dla dwóch stron. To właśnie tam określane są warunki udzielenia pożyczki, wraz z terminem spłaty zadłużenia, kwotą itp.
Czy pożyczka w euro się opłaca?

Pożyczka prywatna w euro to produkt, który opłaca się głównie wszystkim tym, którzy zarabiają w tej walucie. Dzięki temu spłata zadłużenia nie będzie taka straszna. Należy jednak liczyć się z tym, że niewiele inwestorów taką pożyczkę udziela. Powodem tego nie jest wbrew pozorom obca waluta, ale oprocentowanie, które w porównaniu z kredytami złotowymi jest niższe. Natomiast w przypadku osób zarabiających w euro, dochodzi również całkowity brak ryzyka walutowego.

Dla kogo są pożyczki prywatne w euro?

Prywatne pożyczki to produkt kierowany do wszystkich, którzy starając się o kredyt, spotkali się z odmową banku lub parabanków. Jak można zauważyć – wszystkie instytucje pozabankowe narzucają swoim klientom szereg warunków, które duża część ludzi nie jest w stanie spełnić. Dlaczego? Powodem mogą być m.in. zbyt niskie dochody, zła sytuacja materialna, brak zatrudnienia lub tzw. praca na czarno. Z odmową banku spotkają się również ci, którzy mają złą historię kredytową lub są objęci windykacją. Klient starający się o pożyczkę w banku powinien posiadać tzw. czyste konto. Dlatego też banki dokładnie weryfikują informacje o nich w rejestrze KRD, BIK, czy BIG.
Pożyczka w euro od osoby prywatnej – czy jest bezpieczna?

W Polsce utarło się przekonanie, że pożyczki od prywatnych ludzi nie zawsze są bezpieczne. Wbrew pozorom i one jednak podlegają regulacjom prawnym. Jak już wspomniano – ich udzielanie jest regulowane zapisami w Kodeksie cywilnym, w którym zamieszczono m.in. informacje o tym, że:

  • Jeśli suma pożyczki nie przekracza 1000 zł, umowa nie wymaga wpisania i może zostać zawarta ustnie;
  • Kredytobiorca ma prawo do odstąpienia od umowy pożyczki;
  • Jeśli w umowie nie określono terminu zwrotu pożyczki, wynosi on 6 tygodni od momentu wypowiedzenia umowy.

Na pytanie, czy pożyczka prywatna w euro jest bezpieczna, odpowiedź brzmi: i tak, i nie. Pomimo wielu plusów tego rozwiązania zawsze istnieje jednak ryzyko, że  może dojść do opóźnienia w spłacie – co wygeneruje dodatkowe opłaty ze strony kredytobiorcy. Decydując się na taką formę finansowania, trzeba więc bardzo mocno trzymać się wyznaczonych terminów. W przeciwnym razie kredytobiorca narazi się na kary pieniężne za zwłokę.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *