Sprawdzone pożyczki społecznościowe

Istotą pożyczek społecznościowych (ang. social lending) jest wymiana kapitału pomiędzy osobami prywatnymi. Współpraca pomija udział banku i odbywa się na bazie umowy cywilno-prawnej. Określa ona zasady udzielenia pożyczki, takie jak oprocentowanie i czas spłaty. Co warto wiedzieć na temat pożyczek społecznościowych? Gdzie bezpiecznie je zaciągnąć?

Pożyczki społecznościowe – istota

Social lending jest formą pożyczki, która pomija udział banku oraz innych instytucji finansowych. Pożyczkobiorca zaciąga swoje zobowiązanie u osoby fizycznej – inwestora, który nie podlega prawu bankowemu oraz kontroli ze strony Komisji Nadzoru Finansowego. Pożyczka społecznościowa zawierana jest więc miedzy stronami prywatnymi, a jej bazę stanowi umowa cywilno-prawna.

W dokumencie opisane są wszelkie warunki współpracy. Na jego podstawie pożyczkodawca zobowiązuje się do przekazania określonej kwoty pieniężnej wskazanemu pożyczkobiorcy. Pożyczkobiorca zobligowany jest natomiast do spłaty zobowiązania w ustalonym terminie wraz z określoną wysokością odsetek. Warunkiem uzyskania pożyczki jest znalezienie inwestora, który chce ulokować nadwyżki kapitału w social lending.
Finansowanie prywatne, czy kredyt w banku?

Pożyczki społecznościowe wymienia się często w kontekście alternatyw dla kredytu w banku oraz pożyczek ratalnych. W przeciwieństwie do nich, social lending nie wymaga udziału instytucji finansowej, a tym samym nie podlega skomplikowanym przepisom prawa bankowego. Zobowiązanie w formie pożyczki społecznościowej będzie tym samym korzystne dla osób, które z różnych powodów nie chcą podpisywać umowy z bankiem. Pozwala ono na większą swobodę w ustalaniu warunków spłaty, co dla wielu kredytobiorców jest czynnikiem decydującym o zaciągnięciu zobowiązania.

Social lending daje stosunkowo dużą dowolność w ustalaniu wysokości oprocentowania oraz czasu spłaty. Strony mogą zdecydować o interesującej ich wysokości pożyczki, a pożyczkobiorca sam może ustalić na co przeznaczy swoje pieniądze. To jeden z głównych czynników odróżniających pożyczki społecznościowe od kredytu w banku. Instytucje finansowe wymagają bowiem, by kredytobiorca ściśle określił cel wydatkowania pożyczonych środków. W przypadku social lending może być on dowolny.
Gdzie szukać ofert pożyczek społecznościowych?

Inwestorzy i potencjalni pożyczkobiorcy zwykle zrzeszani są ze sobą za pośrednictwem serwisów zajmujących się social lendingiem. Portale pełnią formę pośredników w transakcji i oferują sprawdzone pożyczki społecznościowe dla swoich użytkowników. Osoby zainteresowane zawarciem umowy proszone są o rejestrację na platformie pożyczkowej. W formularzu podać należy dane osobiste, takie jak imię i nazwisko, numer PESEL oraz numer dowodu osobistego. Pełna weryfikacja tożsamości wymaga niekiedy wykonania przelewu na podany numer konta. Zweryfikowany użytkownik może rozpocząć procedurę ubiegania się o pożyczkę.

Korzystanie z portali do social lendingu ma wiele zalet. Zalicza się do nich infrastrukturę chroniącą użytkowników przed nieuczciwymi praktykami ze strony uczestników umowy. Przykładowo, platforma pośrednicząca w pożyczkach społecznościowych może uruchomić narzędzia do ściągania długu od niewypłacalnych pożyczkobiorców. W ten sposób chroni się interes osób inwestujących kapitał w pożyczki społecznościowe.
Bezpieczne zaciągnięcie pożyczki

Pożyczkobiorca zainteresowany ofertą social lendingu powinien zwrócić szczególną uwagę na warunki umowy, którą podpisze z inwestorem. Należy bowiem pamiętać, że rynek pożyczek społecznościowych nie jest regulowany przez prawo bankowe. Daje to dużą dowolność w ustalaniu zasad dotyczących spłaty zobowiązania. Co sprawdzić przed podpisaniem umowy?

  • Koszt pożyczki. Składa się na niego przyjęta wysokość oprocentowania, prowizja dla platformy oferującej social lending, a niekiedy także opłata wstępna.
  • Zabezpieczenie. Przy zaciąganiu wysokich pożyczek konieczne będzie zwiększenie wiarygodności pożyczkobiorcy. Warto sprawdzić, czy umowa z inwestorem wymaga zabezpieczenia spłaty poprzez zastaw, poręczenie, bądź hipotekę.
  • Pożyczkodawca. Z perspektywy pożyczkobiorcy ważna powinna być weryfikacja wiarygodności właściciela kapitału.

Pożyczki społecznościowe zawierane są między osobami prywatnymi i pomijają udział banku. Zwykle oferuje się je w specjalnych serwisach internetowych, zrzeszających inwestorów i pożyczkobiorców. Finansowanie prywatne jest korzystne dla osób, które nie chcą podpisywać wieloletniej umowy z bankiem. Pozyskane środki można przeznaczyć na dowolny cel, spłacając dług według ustalonego harmonogramu.
One thought on “Sprawdzone pożyczki społecznościowe

  • 18 stycznia, 2022 o 9:30 pm
    Permalink

    Potrzebuję pożyczki prywatnej w kwocie 20 000 zł. Mam stały dochód.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *